PL EN

Rok 2018 w operze: sukcesy eksportowe polskich śpiewaków.


Redaktor Jacek Marczyński (Rzeczpospolita, Onet Kultura) przygotował listę top 10 polskich śpiewaków operowych i ich sukcesów eksportowych w roku 2018 dla serwisu Onet Kultura:

https://kultura.onet.pl/muzyka/wywiady-i-artykuly/alfabet-polskiej-opery-polacy-w-wielkim-swiecie/y4yd8qx

Niekwestionowanym numerem 1 jest tenor Piotr Beczała, który zakończył Galą Sylwestrową w The Metropolitan Opera wyśmienity dla siebie rok 2018, wkraczając jednocześnie nową produkcją w rok 2019. „Adriana Lecouvreur”, bo o tym spektaklu mowa, 12. stycznia 2019 był transmitowany w cyklu „The Metropolitan Opera Live in HD” do ponad 2 200 kin w ponad 70 krajach świata i już dziś został okrzyknięty wydarzeniem sezonu. A sam Beczała zbiera bardzo entuzjastyczne recenzje, choćby samego Anthonego Tomassini'ego, naczelnego krytyka operowego The New York Timesa. Podczas występów w Nowym Jorku Beczała był też 13. stycznia gościem specjalnym Towarzystwa Wagnerowskiego.  Zaś 25. stycznia poprowadził otwarte warsztaty wokalne dla młodych śpiewaków w Carnegie Hall.

Również numer 2 z listy redaktora Marczyńskiego, czyli sopranistka Aleksandra Kurzak, już w styczniu powróciła znów na deski nowojorskiej The Met w towarzystwie swojego męża Roberto Alagna, gdzie występują w „Carmen” Bizeta. W najbliższą sobotę, 2. lutego Carmen również trafi na ekrany kin na całym świecie w ramach cyklu „The Metropolitan Opera Live in HD”. W Polsce cykl ten jest realizowany przez nazywowkinach.pl.

Numer 3 zestawienia sporządzonego dla serwisu Onet Kultura, to Tomasz Konieczny, bas baryton związany m. in. z Operą Wiedeńską, któremu w dniu 16. stycznia po przedstawieniu „Zygfryda” Ryszarda Wagnera został przyznany tytuł „Österreichischer Kammersänger”, czyli najwyższe wyróżnienie w świecie niemieckojęzycznej sztuki wokalnej. Tytuł jest przyznawany przez austriackie Federalne Ministerstwo Edukacji, Sztuki i Kultury za wkład w rozwój artystyczny rodzimej opery i kultury. Z wiedeńską Operą Państwową Konieczny związany jest od 2008 roku. Wystąpił tam w 21 partiach wokalnych, w ponad 160 przedstawieniach, 17 różnych utworów. A już 9. marca 2019 zadebiutuje na deskach The Metropolitan Opera w Nowym Jorku w roli Albericha w Złocie Renu” Wagnera.

Również sopranistka Natalia Rubiś rozpoczęła nowy rok od podpisania kontraktu managerskiego z prestiżową nowojorską agencją Barrett Artists

Gratulujemy!!!

Photo: Vincent Peters/Met Opera
Anna Netrebko i Piotr Beczała w "Adriana Lecouvreur".