PL EN

Music Export Poland na targach WOMEX 2018


Targi WOMEX – The World Music Expo, to jak sama nazwa wskazuje targi muzyki świata skupiające się wokół twórczości z szeroko pojętego gatunku „world music”, który zawiera w sobie muzykę ludową, folkową, etniczną oraz inne gatunki inspirowane, z całego świata. Polskie zespoły z obszaru world music od lat są doceniane i odnoszą sukcesy na całym świecie i jest to dla nas sygnałem, że warto aktywnie wspierać ich promocję. Zeszłoroczna edycja targów WOMEX odbyła się zresztą z wielkim sukcesem właśnie w Polsce, a dokładniej w Katowicach.


Biorąc udział w tegorocznych targach WOMEX mamy postawiony bardzo jasny cel – formę handlowej misji, która zakłada wymierne zwiększenie przychodów polskich artystów i firm muzycznych poprzez biznesową ekspansję na rynki zagraniczne.

Music Export Poland z dumą prezentuje szerokie grono polskich reprezentantów na targach WOMEX 2018, którzy przy naszym wsparciu będą zabiegać o nowe możliwości i budując relacje z przedstawicielami branży muzycznej z zagranicy szukać dla siebie nowych kierunków sprzedaży.


Wśród polskich delegatów znaleźli się:

Dagmara Gregorowicz z zespołu DAGADANA – na naszym polskim stoisku na targach WOMEX, bardzo aktywnie promuje twórczość swojego zespołu. DAGADANA to polsko-ukraiński projekt muzyczny, który odniósł już sukces m.in. w Chinach. Mamy nadzieję, że również dzięki tym targom wkrótce otworzą się przed nimi kolejne rynki zagraniczne.

 

Joachim Mencel - przyjechał na WOMEX promować swoją płytę „Artisena”, która jest fuzją polskiej muzyki folkowej z nowoczesnym jazzem. Joachim prezentuje nowe podejście do tradycyjnej polskiej muzyki, interpretując formy takie jak polonez, oberek, mazurek czy kujawiak, w jazzowym stylu. Na potrzeby swojego najnowszego albumu, wybitny pianista specjalnie nauczył się gry na lirze korbowej, aby nadać mu wyjątkowego charakteru.

 

Ryszard Wojciul - przedstawiciel agencji ArtHorse, który na targach muzyki świata promuje swoich artystów. Wśród nich jest m.in. Maria Pomianowska – multiinstrumentalistka, kompozytorka i wokalistka, która od 30 lat koncertuje z sukcesami na całym świecie. Wielokrotnie występowała m.in. na dworze cesarskim Japonii, prezentując polską muzykę ludową i klasyczną. Innymi podopiecznymi ArtHorse są Hanna Wójciak (Kapela Hanki Wójciak) i Nika Lubowicz.

 

Piotr Maślanka i Lena Markuszewska z agencji koncertowo-wydawniczej Karrot Komando - przyjechali z nami na targi WOMEX z celem promowania zespołów ze swojego bogatego katalogu, które są związane z szeroko pojętą muzyką folkową i world music. Wśród nich znajdują się m.in. Kapela Ze Wsi Warszawa, Klezmafour, Kapela Maliszów, Sunday Pagans, Infidelis, Mosaic, Kapela Timingeriu czy Roberto Delira i Kompany.

 

Mateusz Wójcik - promuje na targach WOMEX projekt „Usłyszeć Taniec”, będący widowiskiem muzyki i tańca z obszaru world music. Jest to połączenie różnych form stepowania, takich jak flamenco, step irlandzki, amerykański, tańca jazzowego i ethnojazzowej muzyki granej na żywo. Przez ostatnie 4 lata w ramach tego projektu zorganizowano blisko 150 wydarzeń, zarówno w kraju jak i za granicą.

 

Grzegorz Młynarski będący managerem projektu Grzech Piotrowski World Orchestra, czyli międzynarodowego projektu muzycznego, którego pomysłodawcą i liderem jest Grzech Piotrowski. Łączy on muzykę odległych rejonów ziemi ze sobą oraz z jazzem i impresjonizmem. Wykonawcy grający na rzadko spotykanych instrumentach to wirtuozi z Bułgarii, Japonii, Laponii, Mongolii, Norwegii czy Tuwy.

 

Renata Kamola i Joanna Drozda - na targach WOMEX jako przedstawicielki agencji artystycznej 4Music, która pod swoimi skrzydłami ma między innymi Annę Marię Jopek oraz zespół Kroke. Nie trzeba chyba przypominać, że Anna Maria Jopek to artystka, która o występowaniu poza granicami naszego kraju wie bardzo dużo. W swojej karierze współpracowała z takimi artystami jak m.in.Pat Metheny, Youssu’n Dour, Bobby McFerrin, Ivan Linz, Branford Marsalis, Nigel Kennedy, Richard Bona, Oscar Castro-Neves, Makoto Ozone, Noa, czy Gonzalo Rubalcaba.Kroke to natomiast instrumentalny zespół z obszaru world music, który został doceniony m.in. przez Stevena Spielberga, Petera Gabriela, czy Davida Lyncha i wielokrotnie pojawiał się na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie.


Wojciech Kucharczyk – kurator sceny Carbon na festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice, gdzie od pięciu lat pokazuje artystów łączących nowoczesną muzykę elektroniczną i eksperymentalną z brzmieniami tradycyjnymi i nowocześnie pojmowanym world music. Na targach WOMEX poszukuje nowych kontaktów i możliwości zarówno w kwestii importu jak i eksportu muzyki z obszarów world music.

 

Krzysztof Karwasz z agencji wydawniczej Soliton na targach muzyki świata promuje wydawaną przez siebie bardzo różnorodną gatunkowo muzykę oraz nawiązuje znajomości, które pozwolą mu na biznesową ekspansję poza granice naszego kraju.Ponadto na naszym stoisku można będzie spotkać:

Jana Młotkowskiego – członka zarządu Fundacji Eksportu Polskiej Muzyki – Music Export Poland,

oraz pracowników naszego biura eksportowego:

Marka Hojdę – dyrektora biura MExP
Tamarę Kamińską – wicedyrektor biura MExP
Armina Szymańskiego – analityka z biura MExP


Warto również wspomnieć o tym, że w nocnej części showcasowej targów zaprezentuje się polski zespół Odpoczno. Zespół ten tworzą artyści wywodzący się z różnych muzycznych światów: od muzyki tradycyjnej (Joanna Gancarczyk, Marcin Lorenc), przez jazz, muzykę improwizowaną (Marek Kądziela) aż po rockową alternatywę (Piotr Gwadera). Połączyła ich tradycyjna muzyka regionu opoczyńskiego.Muzyka, którą grają, sięga głęboko do źródeł, ale słychać w niej także dźwięki współczesnego świata. Improwizacje gitary czy rytmy wybijane przez perkusję, wplecione w charakterystyczny dla polskiej muzyki ludowej trójkowy puls, wskazują też na najlepsze wzory rodem z muzyki alternatywnej, punk rocka czy nawet hip-hopu.