PL EN

Fête de la Musique - #weRculture

21 czerwca - pierwszy dzień lata, znany jest na całym świecie również jako Fête de la Musique. Każdego roku z tej okazji organizowano tysiące wydarzeń, podczas których publiczność i artyści spotykali się w instytucjach kultury, klubach, ale także w sferze publicznej. Muzykę można było usłyszeć wszędzie i była dostępna dla wszystkich.

Tegoroczna edycja Fete de la Musique będzie jednak zupełnie inna. Ograniczenia wprowadzone z powodu pandemii COVID-19 nie pozwalają na wspólne świętowanie w naszych miastach. Diametralnie zmieniła się też sytuacja artystów, którzy tradycyjnie podczas tego święta muzyki grali dla publiczności za darmo. Trudna sytuacja branży muzycznej jest już faktem, dlatego w ten wyjątkowy dzień upewniamy się, że wszyscy wykonawcy są odpowiednio wynagrodzeni, a dodatkowe zyski z imprezy zostaną przekazane na walkę z wirusem, który uniemożliwia nam spotkanie na żywo.

Wydarzenie ma być aktem solidarności artystów z publicznością przebywającą w domach, ale także miast i publiczności z artystami, którzy nie tylko stracili swoje główne źródło dochodów, ale przede wszystkim nie mają możliwości żywej interakcji ze słuchaczami.

W tym szczególnym dniu Miasta Muzyki UCCN przygotowały prawdziwą muzyczną ucztę. Od godziny 12.00 CEST rozpocznie się specjalna transmisja na kanale YouTube Music Export Poland. Widzowie będą mogli zobaczyć program stworzony wspólnie przez 24 miasta z pięciu różnych kontynentów. 


Jednocześnie projekt jest elementem globalnej kampanii #weRculture, w ramach której chcemy podkreślić znaczenie takich wartości, jak szacunek i odpowiedzialność
w czasach globalnego kryzysu.

Podczas imprezy odbędzie się zbiórka funduszy na „Fundusz Odpowiedzi Solidarności COVID-19” utworzony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).